Zamiokulkas – najvhodnejšia izbová rastlina pre začiatočníkov

zamiokulkas

Považuje sa za rastlinu šťastia a peňazí. Na prvý pohľad vyzerá exoticky a náročne, ale opak je pravdou a zaručene vás milo a pozitívne prekvapí. Zamiokulkas je izbová rastlina vhodná do každej domácnosti.

Pre skúsených pestovateľov aj úplných začiatočníkov

Táto izbová rastlina pochádza pôvodne z Madagaskaru, ale výborne sa jej darí v našich izbových teplotných podmienkach. Zakúpiť si viete malé, stredne veľké a až pol metrové rastliny, od ktorých sa samozrejme odvíja aj predajná cena. Zamiokulkas je ideálna izbovka, pretože je maximálne nenáročná a netrpí žiadnymi bežnými ochoreniami. Nenapádajú ho škodcovia ani plesne a prihnojovať ho stačí iba v lete.

Lesklé smaragdovo zelené listy

Zamiokulkas vás upúta hlavne svojím výnimočným vzhľadom. To, že je iný, vidno už na prvý pohľad. Z pôdy vyrastajú „trsy“ , na ktorých je záplava lístkov pripomínajúcich vavrín. Rastlina pôsobí veľmi exoticky, ale hlavne útulne. Má schopnosť v priestore vytvoriť atmosféru domova, harmónie, pohody. Zvlhčuje vzduch a vytvára potrebný kyslík. Ak máte chuť upútať s neobyčajným interiérom, obklopte sa množstvami týchto izbových rastlín. Izba nebude vyzerať rozhádzane, ale ucelene a rafinovane harmonicky. V kombinácii s exotickými kráskami – orchideami sa z vášho priestoru stane láskyplný ostrov pohody a luxusu. 

Umiestnenie a starostlivosť o zamiokulkas

Nelámte si hlavu s tým, že sa rastline nebude u vás dariť. Tým, že listami pripomína skôr sukulent naznačuje, že bude odolný a nenáročný. Dbajte hlavne o to, aby nebol vystavený priamemu slnečnému žiareniu kdesi na okennej parapete, pretože vtedy by ste naozaj riskovali spálenie a poškodenie listov. Zlatá stredná cesta je najlepšia. Zamiokulkas má rád slnečné stanovisko, ale znesie aj polotieň, ba dokonca pri správnych podmienkach aj tieň. Samozrejme nie večne tmavé chodby.

Zálievka má byť primeraná a teda raz do týždňa úplne stačí. Častejšie sa neodporúča rastlinu polievať, aby neprehnili korene. V letnom období každé dva týždne prihnojte tekutým hnojivom pre izbové rastliny alebo do pôdy vsuňte hnojivové tyčinky, ktoré uvoľňujú potrebné živiny postupne.

Každé dva roky sa odporúča rastlinu presadiť do väčšieho črepníka, aby mali korene dostatok priestoru na svoj rast a vývoj. Na dno črepníka naukladajte drobný štrk alebo keramzit. Je to hlavne z toho dôvodu, aby sa v prípade preliatia nezničili korene. Takto ostanú ochránené, silné a pripravené vyháňať stále nové a nové listy.

FOTO. istockphoto.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *