Jar je už v plnom prúde, tak oprášme zimné nánosy

Čakali sme na ňu celé dlhé mesiace a netrpezlivo pretáčali listy v kalendári. No konečne dorazila! Teploty naberajú na obrátkach a príroda navôkol ožila všetkými farbami a vôňami. Áno, jar je definitívne tu! Môžeme oprášiť letné terasy, prečistiť bazény, oživiť trávniky a prezuť zo zimných na letné pneumatiky. Samé príjemné starosti, no nie?

Pre niekoho otravná povinnosť, pre iného vítaná zmena

Áno, s príchodom teplejších dní sa nám zrazu vynorilo aj niekoľko nových povinností, ktoré je vhodné stihnúť ešte pred príchodom horúcejších dní. Záhradkári majú plné ruky práce so svojimi zeleninovými záhonmi, všade sa upratuje, umýva, no a motoristi, tých tiež čaká niekoľko jarných úloh. Okrem nánosov na podlahách áut či motorov prichádza aj stará známa klasika – prezuť zo zimných pneumatík na letné. Samozrejme, táto povinnosť sa netýka tých, ktorí si pre svoje auto zvolili obutie do celoročných pneumatík. Všetci ostatní však už môžeme pokojne vytiahnuť z pivníc a garáží svoje letné a čo najskôr si zarezervovať termín v spoľahlivom pneuservise. Sezónne prezúvanie pneumatík patrí k jednej z tých činností, ktoré sa motoristom s príchodom jari a zimy určite nevyhnú. Tichšia jazda, menšia spotreba paliva a kratšia brzdná dráha, to je len niekoľko benefitov, ktoré nám letné pneumatiky ponúkajú. Je to starosť navyše, a určite aj finančná záťaž, určite však stojí za to!

Charakteristika letných pneumatík

Letné pneumatiky sú vyrábané z pružnejšej zmesi, ktorá dokáže lepšie priľnúť k vozovke, čo vodiči ocenia najmä v zákrutách, pri brzdení či pri jazde na mokrej vozovke. Sú tuhšie, pretože sa na slnku či horúcom asfalte aj tak zohrejú, a zároveň majú menej drážok ako zimné pneumatiky. Kombinácia týchto vlastností má tak vplyv na ich hlučnosť, jazdný komfort, stabilitu na vozovke, ale tiež rýchlosť a životnosť. Sú vyrobené špeciálne pre podmienky prehriatych asfaltových ciest. Jazdiť celoročne na gumách zimných je preto v teplejších oblastiach nielen neefektívne, ale do istej miery aj nebezpečnejšie.

Pri starších letných pneumatikách je potrebné sledovať hĺbku dezénu, ktorá by nemala byť menšia ako 1,6 mm (nové pneumatiky majú hĺbku 8 mm). Pri kúpe nových letných gúm sa oplatí dávať pozor aj na niekoľko základných parametrov, akými sú napr. úroveň vonkajšieho hluku, index rýchlosti, index nosnosti či priľnavosť za mokra. Každý z nich dokáže výrazne ovplyvniť celkovú kvalitu našich letných pneumatík a prispieť tak k bezpečnejšej a komfortnejšej jazde. Sezónne prezúvanie pneumatík zaberie motoristom istý čas, no práve čas je to, čo si kúpiť nevieme. Neľutujme ho teda venovať činnostiam, ktoré nám ho paradoxne môžu v budúcnosti veľa ušetriť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *