Pripravte sa na to, čo vás čaká v menopauze

žena v menopaue

Menopauza by pre žiadnu ženu nemala byť strašiakom. Je to predsa prirodzený proces, ktorý čaká,skôr či neskôr, každú z nás. Určite je však dobré pripraviť sa na všetky sprievodné znaky, ktoré so sebou toto obdobie prináša.Viete, čo vás čaká v menopauze? Ak nie, nasledujúce riadky vám to prezradia.

Ako zistíte, že ste v prechode

Menopauza, klimaktérium alebo ľudovo povedané „prechod“. Všetky tieto termíny označujú zmeny, ktoré v živote každej ženy nastávajú v inom veku. Spravidla sa však menopauza dostaví po 45-tom roku života. Zároveň je pravidlom, že žena by mala prechod očakávať približne v tom veku, v akom postretol jej matku. Ak teda máte možnosť, opýtajte sa svojej mamy na toto obdobie jej života. Možno tak budete o čosi viac pripravené. Menopauzu sprevádzajú rôzne fyzické a psychické symptómy. O čo ide?

1. Fyzické prejavy menopauzy

K prvým príznakom patrí strata, respektíve vynechávanie menštruácie. Ak ste s tým doteraz nemali problémy, je to neklamný znak začínajúceho klimaktéria. Očakávať však môžete aj viditeľné zmeny na vašom tele. Časté je napríklad zväčšenie brucha v dôsledku nadúvania a zadržiavania vody v tele. Ak ste do tohto obdobia mali pevné prsia, v prechode sa s najväčšou pravdepodobnosťou zmenia. Často to súvisí s pribúdaním tuku a prsia tak strácajú pevnosť a pružnosť. Objaviť sa môže tiež nekontrolovaný únik moču. Tento problém vzniká v dôsledku horšieho prekrvenia tkaniva močového mechúra a močovej trubice. Veľmi časté je nadmerné potenie a návaly tepla.

2. Psychické zmeny v menopauze

Ešte ťažšie ako fyzické prejavy, zvládajú mnohé ženy práve psychické problémy, ktoré so sebou menopauza prináša. Objaviť sa môžu ťažkosti so spánkom, nervozita, úzkosť, precitlivenosť a dokonca aj depresia. Dôležité je zmieriť sa so situáciou. Ak si žena uvedomí, že jej ťažkosti súvisia s prirodzenou životnou etapou, bude ich znášať jednoduchšie. A v každom prípade sa nesmie zanedbávať. Prechádzky v prírode, zdravá strava, skoncovanie so zlozvykmi, stretávanie s priateľmi a záľuby. To sú veci, ktoré by ste si v tomto náročnom období svojho života mali dopriať.

Samozrejme, ak si s prejavmi menopauzy (či už fyzickými alebo psychickými) neodkážete poradiť, určite neváhajte a požiadajte o pomoc. A to nielen svoju rodinu a priateľov, ale aj lekára.

FOTO: pexels.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *