Túto otázku si kladú mnohé čerstvé mamičky, a to najmä prvorodičky. Po počiatočnom nadšení z príchodu bábätka na svet sa situácia často obráti. Prebdené noci, únava, stres a k tomu nekonečný plač bábätka. Niet divu, že aj z tej najmilujúcejšej mamičky sa stane uzlík nervov. Príčinou opakovaného silného plaču bábätka môže byť práve dojčenská kolika. Čo s ňou?
Ako koliku u bábätka spoznáte
Nemusíte sa obávať. Nejde o žiaden život ohrozujúci stav. Dojčenská kolika totiž podľa výskumov postihuje každé tretie dieťatko. A tieto problémy spravidla po niekoľkých mesiacoch ustúpia. Niektoré deti trápi kolika mesiac, iné dva, ďalšie môžu mať problémy dokonca aj do roka. Dojčenská kolika súvisí s nezrelosťou tráviaceho traktu bábätka. Prejavuje sa kŕčovitými bolesťami, nepokojom a neutíchajúcim plačom dieťatka, často aj zvracaním, či odmietaním jedla. Úplne odstrániť ju nemôžete. Chce to len čas. Svojmu dieťatku však môžete pomôcť. Ako?
Uľavte dieťatku pri kolike
Možností je viacero. Ak ste dojčiaca mamička, mali by ste sa vyhýbať potravinám, ktoré nadúvajú. Tie totiž môžu stav dieťatka ešte zhoršiť. Takisto by ste mali dohliadať na to, aby vaše dieťa nepilo mliečko príliš hltavo. A to či už z prsníka alebo z fľaše. Ak sa nahltá vzduchu, bude ho nadúvať ešte viac. Pre detičky na umelom mlieku sú dostupné rôzne antikolikové fľaše. Treba však povedať, že nepomôžu vždy. Ostáva vám teda len snažiť sa dieťatku pomôcť pri bolestiach.
1. Aké lieky môžete vyskúšať? Na trhu sú dostupné mnohé kvapky pre detičky proti plynatosti. Nezúfajte, ak vášmu dieťaťu prvé kvapky, ktoré vyskúšate, nepomôžu. Vyskúšajte iné. Takisto neočakávajte pozitívny účinok už po prvom podaní kvapiek. Na to, aby sa ich účinok prejavil, musíte počkať zopár dní. Prospešné na podporu trávenia môžu byť tiež probiotiká.
2. Masáž bruška a polohovanie. Rozhýbať trávenie a uľaviť od bolestí pomôže aj masáž bruška. O tom, ako máte dieťatko masírovať, sa porozprávajte s pediatrom. Vhodné je používať špeciálne krémy, ktoré obsahujú éterické oleje. Masáže bruška s olejmi pomôžu uvoľniť plyny. Najmä u najmenších detičiek, ktoré sa ešte nepretáčajú na bruško, je nutné aj pravidelné polohovanie. Otočte dieťatko na bruško a nechajte ho v tejto polohe zopár minút. Doslova tak dieťatku pomôžete vypustiť plyny.
3. Použitie rektálnej trubičky. Ak už naozaj nič nezaberá a dieťatko sa nevie ani vyprázdniť, použite rektálnu trubičku. Po vyprázdnení sa dieťatku uľaví. Dávajte si však pozor na pričasté užívanie rektálnej trubičky. Dieťa by si na takéto vyprázdňovanie mohlo zvyknúť.
Ako sme už spomínali, dôležité je najmä vydržať. Verte, že toto obdobie čoskoro prejde a vaše dieťatko bude opäť usmievavé a spokojné. Buďte mu nablízku a pri plači ho držte v náručí. Pri bolestiach totiž potrebuje byť so svojou mamičkou. Ak sa vám zdá, že problémy neodznievajú, prípadne dieťatko neprospieva, poraďte sa s pediatrom.
FOTO: pexels.com