Naozaj je tuhé mydlo nehygienické? Nie!

tuhé mydlo

Pýtate sa, prečo v predškolských zariadeniach nepovoľujú klasické tuhé mydlá? Z hygienických príčin všade platí pravidlo, že na miestach, kde sa zdržiava väčšia skupina ľudí, sú najvhodnejšie tekuté mydlá, ktoré neprichádzajú priamo do styku s človekom a jeho kožou.

Keď tekuté mydlo, tak s automatickým dávkovaním na senzor

Pri aplikácii tekutého mydla si mnohí z nás neuvedomujú, žeprichádzajú do styku s predmetom, ktorý pred nimi „obchytkávali“ aj mnohí ďalší členovia domácnosti alebo iného kolektívu. V konečnom dôsledku sme na tom istom. Iné to je v prípade, že používate dávkovač mydla so senzorom. Ten automaticky po priložení rúk nadávkuje potrebné množstvo tekutého mydla potrebného k správnej hygiene.

Antibakteriálne mydlá sú iba reklamný ťah

Marketingový ťah, ktorý zlákal nemálo spotrebiteľov, je rozhodne titulok „antibakteriálne“ mydlo. Sú oveľa drahšie, než tie „bežné“ a v úvodzovkách „ne-antibakteriálne“ . Predávajú sa s vyššou cenou, pretože sľubujú lepšiu a účinnejšiu spoľahlivosť. Pravda je však taká, že akékoľvek mydlo (najmä to domáce) pôsobí antibakteriálne. Navyše si môžete byť istí, že čím drahší je produkt, tým viac prídavných látok obsahuje. To nie je správna voľba pre našu citlivú pokožku rúk.

Aká je teda pravda o tuhom mydle? Je nehygienické?

Tuhé mydlo síce je nehygienické, ale určite nie je zdraviu škodlivé. Práve toto konštatovanie je kľúčové. Povrch mokrého mydla vytvára ideálne podmienky pre množenie baktérií. Tie ostávajú po umytí rúk prichytené na jeho častiach. Čo je ale dôležité vedieť – mydlo pred každým umývaním rúk, treba dôkladne namočiť pod vodou. Tým sa prípadné baktérie alebo aspoň veľká časť z nich zmyjú. Takto umyté ruky sú čisté a zbavené mikróbov. Platí to za predpokladu, že si ich umývame pod teplou vodou aspoň po dobu 20 – 30 sekúnd. Tuhé mydlá treba nechať po použití správne odkvapkať. Ich vysušenie zamedzí množeniu baktérií i nechcenému poškodeniu prípravku.

FOTO: pexels.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *