Kapucínka väčšia je obľúbeným prírodným liečivom. Viete, ako si pripravíte čaj alebo tinktúru?

Malá rastlinka s pestrofarebnými kvetmi a atypickou arómou. Kapucínka väčšia sa vďaka svojim liečivým účinkom stala obľúbenou nielen v našich záhradách, ale aj kulinárskom umení a prírodnej medicíne. Pomáha pri liečbe infekcií, zápale močových ciest, oslabenej imunite či dýchacích ťažkostiach.

Tropaeolum majus, teda kapucínka pochádza z Južnej Ameriky. Práve tam sa spomína v súvislosti s mocným kmeňom Inkov, pre ktorých bola účinným liekom na rany a infekcie rôzneho druhu. Postupom desaťročí sa rozšírila aj do ostatných kontinentov, vrátane Európy. Spoznáte ju podľa výrazných červených, oranžových alebo žltých kvetov, kvitnúcich od júna do októbra.

Účinky na ľudský organizmus

Farebné kvety však nie sú to najvzácnejšie, čo kapucínka ponúka. V nenápadných semienkach sa skrývajú ďalšie zdraviu prospešné látky: minerály, vitamíny, mastné kyseliny a silica. Tá disponuje silnými dezinfekčnými účinkami, vďaka čomu pomáha pri zápaloch dýchacích ciest, bakteriálnych a kožných ochoreniach.

Rovnako pozitívny účinok má aj na tráviaci trakt, ničí baktérie zodpovedné za salmonelózu, obnovuje črevnú mikroflóru a podporuje chuť do jedla. Vitamíny a minerálne látky sa zas postarajú o posilnenie imunitného systému, najmä v chrípkovom období. Nemožno opomenúť ani význam kapucínky pri liečbe urologických a gynekologických problémov, najmä čo sa týka pravidelnosti menštruačného cyklu.

Čaj a tinktúra z kapucínky

Kapucínka sa ako liečivo používa predovšetkým vo forme tinktúry a čaju. Ten sa pripravuje zo sušených semien a listov. Jednu čajovú lyžičku tejto zmesi zalejete približne 250 ml vriacej vody a necháte lúhovať. Po 10 min precedíte a môžete piť. V prípade akútnych ťažkostí sa odporúča vypiť 3 šálky denne, pri prevencii stačí jedna. Tinktúrasi síce vyžaduje dlhšiu prípravu, avšak má podstatne silnejší účinok. Na tinktúru budete potrebovať rozdrvené semená kapucínky, ktoré vysypte do polovice 50 ml sklenenej fľaše. Následne ich zalejte liehom až po vrch fľaše, dobre uzatvorte. Počas macerácie občas pretrepte. Po troch týždňoch tinktúru preceďte a hotovo. Užívajte po jedle, maximálne 10 kvapiek 3-krát za deň.

Zatiaľ, čo čaj a tinktúra sa používajú hlavne pri liečbe vyššie spomínaných zdravotných komplikácií, surové listy a semená kapucínky sú vďačnou ingredienciou do šalátov, zeleninových polievok a nátierok. Svojou mierne štipľavou chuťou výborne nahradia korenie a dodajú jedlu sviežu nezameniteľnú chuť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *