Dámske svetre nemusia byť len praktickým kúskom vo vašom šatníku. I keď ide o pomerne jednoduchý a univerzálny kúsok, môžete sa s ním vyhrať a vytvoriť si štýlový outfit, ktorý vás zahreje.
Dnes pravdepodobne neexistuje na svete človek, ktorý by nebol majiteľom aspoň jedného svetra. Je považovaný za najteplejší kus oblečenia (pokiaľ je vyrobený zo správneho prírodného materiálu), pretože sa nachádza bližšie k telu ako vrchná vrstva a dokáže nás o to účinnejšie zahriať. Práve tento benefit ocení každá dáma, ktorá chce zostať v teple.
Odkiaľ sa tu svetre vzali?
Prvé pletené svetre vyrábali predovšetkým manželky rybárov a námorníkov z prírodnej vlny, ktorá v sebe ešte mala zachovanú mastnosť. Vďaka vlastnostiam tohto materiálu ich na otvorenom oceáne chránili svetre pred chladom a vlhkom. V 90. rokoch 19. storočia sa stali obľúbeným kusom oblečenia medzi americkými športovcami, ktorí sa v ňom dokonca potili, preto ho nazvali sweater (z anglického sweat – potiť sa).
Dámske svetre môžu mať veľa štýlov a prevedení – tenké, hrubé, na gombíky, krátke, dlhé, s odhalenými ramenami. s výstrihom či bez. A či bude váš outfit ležérny, elegantný alebo športový záleží na tom, ako ho skombinujete.
Pokiaľ chcete pôsobiť elegantne, stavte na jednofarebný sveter, pod ktorý si oblečiete blúzku s limcom. Doplňte to čiernymi rovnými nohavicami a jemnými doplnkami. Takýto outfit sa perfektne hodí do práce, na pohovor či na rodinnú oslavu.
Na rande, do školy či do kina skombinujte sveter s džínsami. Ak je dlhší, prednú časť si zapravte do nohavíc a nezabudnite na opasok s výraznou prackou. Na chatu či ako domáci outfit môžete sveter (najlepšie jednofarebný) kombinovať s teplákmi a okrem tepla sa budete cítiť aj veľmi pohodlne.
Tipy, ako si vybrať dámsky sveter
- veľkosť a tvar výstrihu – dajte si pozor na priveľký výstrih, môže mať tendenciu sa pri nosení a praní roztiahnuť, čo by nepôsobilo pekne. Pre maximálne zahriatie je vhodný aj rolákový sveter, zvyšný výber je výlučne na vašich preferenciách (okrúhly, véčkový, lodičkový, siahajúci cez rameno a pod.).
- dĺžka / dĺžka rukávov – dĺžka svetra tiež hrá dôležitý faktor. Podľa svojho vkusu sa môžete rozhodnúť pre svetre krátke ako crop top až po svetrové šaty po kolená. Nezabúdajte vždy myslieť na to, na akú príležitosť a ročné obdobie sveter kupujete.
- materiál – stavte vždy na prírodné materiály. Môžu byť len a len výhodou. Okrem toho, že sa prioritne oveľa príjemnejšie nosia, majú tendenciu viac zahriať a následne aj udržať telo v teple. Na výber máte napríklad vlnu, kašmír, angoru, fleece alebo prírodný úplet v desiatkach (možno stovkách) rozličných farieb a kombinácií.
- hrúbka a množstvo materiálu – v poslednom bode ide predovšetkým o to, aby sveter nebol príliš hrubý. Ak je tenší, môžete ho nosiť v teplejšom počasí, prípadne ho rôznymi spôsobmi navrstviť. Príliš hrubý sveter však nie je vhodný pod kabáty alebo bundy, pretože pôsobí mohutne a má tendenciu sa nepekne zhŕňať. Ak uprednostňujete ležérny štýl, potom budete chcieť taký sveter, ktorý vám bude voľnejší a poskytne vám priestor na pohyb. Na druhej strane, ak chcete čistý, klasický a štruktúrovaný vzhľad, vypasované svetre sú tou správnou cestou.