Milovníčky orchideí, pozor! Poradíme vám, ako sa treba starať o druh Phalaenopsis

orchidea

Elegantné, romantické, nežné, farebné a skoro vždy vykvitnuté – to sú typické orchidey. V jeden čas zaznamenali obrovský „boom“. Dnes už vari nie je domácnosť, ktorá by nevlastnila aspoň jednu.

Starostlivosť zvládne každý

Orchidea je perfektná izbová rastlina pre všetkých začiatočníkov a pestovateľov izboviek. Jednak je nenáročná a za druhé – pri správnej starostlivosti vám vydrží naozaj dlho. Super darček pre mamičku, babičku, najlepšiu kamarátku aj pre frajerku. Vhodná namiesto predražených kytíc, ktoré za pár dní aj tak zvädnú a ostane z nich iba neporiadok. Zato orchidey kvitnú aj niekoľko týždňov, ba dokonca niektoré aj po celý rok.

Má rada svetlo, avšak v lete nie priame

Táto izbová rastlina miluje slnečné stanovisko, a preto ideálne umiestnenie je napríklad v oknách na južnej strane. V lete im treba stanovisko prestriedať, pretože silné lúče slnka by mohli listy spáliť alebo poškodiť. To sa prejaví ich zmenou farby a padaním. Vlhkosť vzduchu obľubujú od 50 – 75 %, nie menej ani viac a keďže je to izbová rastlina, vyhovuje jej teplota od 18 – 25 stupňov.

Správny kvetináč je základ

Existujú špeciálne druhy kvetináčov, ktoré sú určené práve na orchidey. Výnimočné sú tým, že rastlina nie je po celý čas namočená vo vode a korene tak nezačnú hniť. Spoznáte ich podľa toho, že dno je zúžené. Tak sa nádoba drží presne v tej rovine, ktorá postačuje na to, aby si vyčnievajúce korene mohli odoberať presne toľko vody, koľko potrebujú. Hovorí sa, že čím priesvitnejší črepník, tým lepšie.

Ako polievať orchideu

Približne raz za desať dní polejte svoju orchideu prevarenou a vychladnutou vodou. Výborná je aj dažďová voda. Dobrý tip od pestovateľov je, vložiť rastlinu na pol hodinu do misky s vodou a potom vybrať. Tak zaručíte, že sa nepremočí a bude sa jej výborne dariť.

FOTO: pexels.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *