Miesta v domácnosti, kde majú baktérie raj!

baktérie v kuchyni

Sme si istí, že ste výborná gazdinká, ktorá má svoju domácnosť vždy (alebo aspoň takmer vždy) perfektne upratanú. No aj u vás doma sa nájdu miesta, ktoré sú, aj napriek pravidelnému upratovaniu, plné baktérií. A sú to miesta, ktoré možno považujete za tie najčistejšie! Kde na vás teda číha najviac baktérií?

V kuchyni

Bohužiaľ, práve miestnosť, kde pripravujete pokrm pre celú rodinu, je plná baktérií. No nemusíte sa báť, nie je to vašou vinou. Zabrániť sa tomu dá len veľmi ťažko. Dôvodom je práve manipulácia s potravinami. A často tiež to, že sa rukami, špinavými od varenia, dotýkate kuchynských pomôcok. Kde všade v kuchyni majú baktérie raj?

Napríklad na gombíkoch sporáka. Určite ich aj vy počas varenia chytáte špinavými rukami. Nie je na tom nič zvláštne. No nezabudnite ich po každom varení otrieť! Zabránite tak množeniu baktérií. To isté platí aj pre soľničku a koreničku. Priznajte, koľko krát ste ich vzali počas jedenia do rúk, ktoré neboli úplne čisté? A robia to aj ostatní členovia vašej domácnosti. Preto je dôležité aspoň z času na čas soľničku a koreničku vyprázdniť a vyumývať.Takto by sme mohli pokračovať aj ďalej. Baktérie sú premnožené napríklad na doske na krájanie, v ktorej sa nielenže usádzajú zvyšky jedla, ale aj vlhkosť. To je ideálna živná pôda pre baktérie. Čo by ste teda mali urobiť? Namiesto drevenej používajte radšej plastovú alebo sklenenú dosku na krájanie. Nedotýkajte sa spotrebičov rukami, ktoré sú zamastené od jedla. Obzvlášť, ak pracujete so surovým mäsom! A samozrejme, udržiavajte v kuchyni čistotu.

Na zubnej kefke

Nepríjemné, však? Baktérie sa na zubnej kefke rozmnožujú z veľmi jednoduchého dôvodu. Je permanentne vlhká! Ak máte navyše kúpeľňu a WC spoločné, je situácia ešte horšia. Po spláchnutí sa totiž do ovzdušia dostanú drobné čiastočky, ktoré obsahujú aj baktérie. Tie sa potom usádzajú na všetkom v dosahu. Vrátane zubnej kefky. Dobrá rada teda znie – ak máte kúpeľňu spoločnú s WC, pri splachovaní toaletu zatvárajte. Pomôcť môžu aj kryty zubnej kefky.

Na ovládači od televízie a klávesnici počítača

Pretože ich spravidla používajú všetci členovia domácnosti. A nikomu, samozrejme, ani nenapadne, aby si pred použitím ovládača, či počítača, umyl ruky. Avšak vôbec sa tomu nedivíme. Skúste si však dávať pozor aspoň na to, aby ste na tieto zariadenia nekýchali, či nechytali ich rukami, špinavými od jedla. Aspoň občas ich vyčistite utierkou namáčanou v liehu.

Takýchto miest v domácnosti, ktoré sú zdanlivo čisté, no v skutočnosti sú domovom množstva baktérií, je omnoho viac. Spomenúť by sme mohli napríklad vysávač, kuchynské plátenné utierky, kúpeľňové batérie, či kľučky dverí. Pri najbližšom upratovaní teda na tieto miesta nezabudnite a venujte im o trošku viac pozornosti.

FOTO: pexels.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *